Cyberprzemoc
Awatary uczniów.
4
Bezpieczny Internet
uczniowie:
1. Materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży
2. Sieciaki – Poznaj bezpieczny Internet.
3. Co zrobić gdy …. padłeś ofiarą cyberprzemocy?
4. Bezpieczeństwo online – Podstawowe informacje dla użytkowników
Wizerunek w sieci.
1. Prace uczniów
Silne hasło!
ŚWIATOWY DZIEŃ HASŁA
To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć wszystkim użytkownikom wszelkiego rodzaju komputerów oraz smartfonów aby stosowali silne hasła na swoich urządzeniach.
Wiosną uczniowie klasy 2 uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa haseł. Dzieci poznały występujące zagrożenia w sieci Internet. Dowiedziały się jakich danych nie mogą udostępniać o sobie. W trakcie zajęć uczniowie pracowali w grupach. Ich zadaniem było rozszyfrowanie haseł uczestników sąsiedniej grupy. Dzieci bardzo chętnie wcieli się w postać detektywa i łamacza haseł. Zabawie towarzyszyła dobra atmosfera połączona ze zdrową rywalizacją. Uczniowie zostali poproszeni o wyjaśnienia dotyczące tego w jaki sposób udało się im dopasować hasło do jego właściciela. Dzieci wymieniły cechy silnego i słabego hasła.
Na zakończenie tworzyli bardzo trudne hasła inspirując się nazwami ulubionych postaci z bajek i baśni.Zachęcamy do obejrzenia filmów:
https://it-szkola.edu.pl/kkurs,kurs,205 Krasnoludki 2.0- Hasło wszystkich haseł, czyli szkarby są wieczne.
https://www.trendmicro.com/internet-safety/pl/cyber-academy/how-to-create-strong-passwords
https://www.trendmicro.com/internet-safety/pl/cyber-academy
9Wiedza w pigułce:
1. Co oznacza siła hasła.
Siła hasła to stopień jego skomplikowania. Ocenia się, że silne hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie powinno składać się z wyrazów słownikowych, ponieważ są one bardzo łatwe do odgadnięcia dla specjalnych programów.
2. Jak tworzyć bezpieczne (tzw. silne) hasła, łatwe do zapamiętania?Jak tworzyć bezpieczne (tzw. silne) hasła, łatwe do zapamiętania?
- - Nie używaj słowa, użyj zdania - hasło takie będzie wówczas odporne na atak słownikowy. Stwórz zdanie, w którym część liter będzie mała, część wielka, dodaj cyfry a jedno ze słów napisz niepoprawnie (np. błędem ortograficznym).
- Z długiego zdania, które wymyślisz, zapamiętaj tylko pierwsze litery wyrazów, wchodzące w jego skład – hasło gotowe. Jeśli masz ulubiony cytat, zapamiętaj pierwsze litery z każdego słowa.
- Możemy je jeszcze skomplikować, wykorzystując znaki specjalne i cyfry, np.: 1KgmwStz2. Takiego hasła nie złamie żaden program za naszego życia, a my... nigdy go nie zapomnimy.
- Przypomnij sobie ulubiony tytuł książki lub filmu, na przykład "Antologia polskiego reportażu". Usuń z niego samogłoski i dodaj datę publikacji. Otrzymasz dość silne hasło "20ntlgp
Zasady tworzenia tzw. silnych haseł:
http://www.cert.pl/PDF/dobre_haslo.pdfhttp://www.cert.pl/PDF/dobre_haslo.pdf
http://www.cert.pl/PDF/dobre_haslo.pdf
Dzień Bezpiecznego Internetu
Uczniowie z kl. IV -V zmierzyli się z grą Cyberguard 2024 przygotowaną przez Sekcję Informatyki Szkolnej.
2
Plakaty uczniów kl. 4 - Stop Cyberprzemocy.
- 5
Cyfrowa higiena
Uczniowie kl. 6 w ramach tematyki Higiena Cyfrowa omówili n/w zagadnienia:
1. Jakie korzyści i ryzyka związane z długotrwałym korzystaniem z internetu?
2. Jak utrzymać zdrową równowagę między korzystaniem z technologii, a aktywnością poza internetem.
W grupach wypracowali i umieścili najistotniejsze hasła.
Spotkanie z przedstawicielem Policji
18 października 2023r. odbyło się spotkanie uczniów z kl. 7 z przedstawicielem Policji dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży o zagrożeniach związanych z publikowaniem zdjęć swoich i kolegów w sieci oraz przekazanie praktycznych wskazówek, jak chronić swoją prywatność online. Zaproszeni do szkoły goście przeprowadzili prezentację na temat konsekwencji nieodpowiedzialnego udostępniania zdjęć w Internecie, w tym potencjalnych zagrożeń, takich jak cyberprzemoc, kradzież tożsamości czy nieuprawnione użycie wizerunku. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji dzieląc się swoimi doświadczeniami. Po spotkaniu z policją i zdobyciu cennej wiedzy uczniowie podzielili się nią z innymi w formie opracowanych haseł i plakatów.