• Scenariusze lekcji

        • Konspekt lekcji  języka polskiego z wykorzystaniem narzędzi TIK

          WYMAGANIA W ZAKRESIE TIK:

           — komputery z dostępem do internetu,

          — tablica multimedialna,

          — strona epodreczniki  (http://www.epodreczniki.pl/reader/c/142139/v/25/t/student-canon/m/j0000007WFB3v28#j0000007WFB3v28_00000050)

          -  ćwiczenia WSiPnet : https://app.wsipnet.pl/cwiczenia/podglad/2/6730

          - https://quizizz.com/admin/quiz/59df3c5ff7cef011007b6368

          - smartfony z dostępem do Internetu ( do wykorzystania przy aplikacji quizziz)

           

          Autor: Monika Michaluk

          Przedmiot/rodzaj zajęć:  Język polski

          Klasa: VII ( lekcja 2-godzinna)

          Temat lekcji:  Trochę przymiotnika, trochę czasownika, czyli imiesłowowy zawrót głowy! – imiesłów przymiotnikowy

          Wymagania szczegółowe podstawy programowej (cytat):

          „rozpoznaje imiesłowy, rozumie zasady ich tworzenia i odmiany”

          Cele lekcji:  - rozpoznawanie w zdaniu czasownika w formie osobowej i nieosobowej

          - określanie postaci ( aspektu )czasownika

           - znajomość zasad tworzenia imiesłowów przymiotnikowych ( czynnych i biernych)

          - tworzenie imiesłowów przymiotnikowych

          - rozpoznawanie imiesłowów w zdaniu

          - odmiana imiesłowów przymiotnikowych przez przypadki, liczby i rodzaje

          Cele uczenia się w języku ucznia:

           

          Dowiesz się jaką częścią mowy są wyrazy „złamany”, „łamiąc” oraz poznasz zasady ich tworzenia i odmiany.

          Kryteria sukcesu dla ucznia:

          - określisz postać czasownika zanim utworzysz imiesłów przymiotnikowy

          - będziesz wiedział jaką końcówkę mają imiesłowy przymiotnikowe czynne, a jaką bierne

          - rozpoznasz imiesłowy przymiotnikowe w zdaniu i nazwiesz ich rodzaje

          - zbudujesz tekst, wykorzystując imiesłowy w odpowiedniej formie gramatycznej

           

           

          Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów – sposób ich nadbudowywania:

          - uczniowie potrafią rozpoznać aspekt czasownika

          - wiedzą, czym różni się forma osobowa od nieosobowej

          - potrafią odmieniać przymiotniki przez przypadki, liczby i rodzaje

          - potrafią dokonać oceny koleżeńskiej w formie iz

           

          Narzędzia TIK, które zamierzam wykorzystać na tej lekcji, oraz cel ich zastosowania:

          - epodrecznik – wiadomości teoretyczne (wykład z elementami pokazu)

          - epodrecznik, wsipnet – ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, by poznać zasady tworzenia i odmiany imiesłowów

          - quizziz – aplikacja z quizem na podsumowanie lekcji

           

          Przebieg lekcji – aktywności uczniów prowadzące do osiągnięcia celów lekcji oraz czas ich trwania:

          1. Nauczycielka prosi uczniów, by w parach przypomnieli co to są czasowniki i przymiotniki oraz jak się odmieniają (losuje patyczkami imiona uczniów, którzy odpowiadają na pytania, np. co to jest aspekt czasownika? Jak odmienimy przez przypadki? Co to jest forma bezosobowa czasownik? Pojęcia kluczowe dla nowego tematu nauczyciel zapisuje na tablicy, np. forma bezosobowa, odmienia się przez przypadki, liczby, rodzaje, formy dokonane i niedokonane czasowników, czasowniki przechodnie
          2. Pytanie kluczowe: Który wyraz to przymiotnik: uradowany czy utalentowany?  - uczniowie w formie burzy mózgu szukają podobieństwa i różnic między tymi wyrazami
          3. Nauczyciel rozpoczyna krótki wykład http://www.epodreczniki.pl/reader/c/142139/v/25/t/student-canon/m/j0000007WFB3v28#j0000007WFB3v28_00000050
          4. Po każdym etapie ( wydziela go tabela ) dzieci wykonują ćwiczenia na tablicy interaktywnej  - WSiPnet - https://app.wsipnet.pl/cwiczenia/podglad/2/6730

          ( zadania uczniowie mogą wykonywać w metodnikach i sprawdzać z widokiem na tablicy interaktywnej)

          1. Następnie uczniowie dostają karty pracy przygotowane przez nauczyciela i wykonują zadania w grupach 4-osobowych. Po zakończeniu pracy karty przekazują sąsiednim grupom – uczniowie sprawdzają i formułują ocenę koleżeńską ( do nacobezu  wyświetlonego przez nauczyciela na tablicy już po dokonaniu zamiany, np. imiesłów przymiotnikowy bierny ma końcówkę – ny,-na, -ne i jest utworzony od czasownika przechodniego, imiesłów przymiotnikowy czynny ma końcówkę – ący, - ca, - ące i jest utworzony od czasownika ndk )

          Np.

          Karta pracy:

          1. Od podanych bezokoliczników utwórz imiesłowy:

          czasowniki

          imiesłów przymiotnikowy

          czynny

          bierny

          marzyć -

           

           

          drzemać -

           

           

          przejść -

           

           

          przebić -

           

           

          lubić -

           

           

          biegać -

           

           

           

          2. Wypisz tylko imiesłowy odmienne. Określ ich formę gramatyczną

          Od kilku lat zaczęto używać ekologicznych lakierów.  Zużyto mnóstwo szklanych opakowań.  Poznaliśmy wiele wyrazów określających nasze emocje.  W baśni nieraz występuje książę zaklęty w jakiegoś zwierza.  Zauważywszy wypadek, zadzwoniłam po pomoc. Będąc na wakacjach, odpoczywałam. Oczekiwaliśmy na zachwycające występy naszych rówieśników.

          .................................................................... .................................................................

          .................................................................... .................................................................

          .................................................................... ................................................................

           

          3. Używając odpowiednich imiesłowów przymiotnikowych, podany niżej tekst przeredaguj tak, aby nie było w nim powtórzeń. Wpisz w puste miejsca przeredagowane fragmenty zdań.

          W sobotę poszedłem na film, który polecił mi kolega. Był on ekranizacją książki, którą przeczytałem niedawno. Film, który obejrzałem, bardzo mi się spodobał. Zarówno książka, jak i jej filmowa adaptacja poruszają problemy, które dotyczą młodych ludzi.

          W sobotę poszedłem na film****. Był on ekranizacją książki ***film bardzo mi się spodobał. Zarówno książka, jak i jej filmowa adaptacja poruszają problemy*****.**

           

          1. Powrót do pytania kluczowego – uczniowie wskazują, który wyraz to imiesłów i uzasadniają wybór ( metodnik – tablica suchościeralna)

          Sposób podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:

          Quizziz – w aplikacji nauczyciel tworzy quiz, który sprawdzi nabyte wiadomości i umiejętności ( na różnych poziomach taksonomicznych: wiem, rozumiem, przetwarzam, stosuję w praktyce). Uczniowie logują się do aplikacji wykorzystując smartfony – każdy uczeń otrzymuje indywidualny wynik quizu.

          Praca domowa:

           

          Wykorzystane materiały, literatura źródłowa, materiały przygotowane przez nauczyciela. (patyczki, metodniki i inne pomoce.)

           

          Nacobezu do lekcji

          Nacobezu do karty pracy

          Karta pracy

          Quiz w aplikacji QUIZZIZ

          Patyczki

          Metodniki

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Dubinach
      • sp.dubiny1b@gmina-hajnowka.pl - adres sekretariatu
      • tel: 85 682 46 31
      • Dubiny ul. Główna 1b 17-200 Hajnówka Poland
      • Dyrektor - mgr Alina Ginszt Organ prowadzący: Urząd Gminy w Hajnówce Organ prowadzący nadzór: Kuratorium Oświaty w Białymstoku Obsługa finansowa: Gmina Hajnówka, Obwód szkoły: wszystkie miejscowości położone na terenie Gminy Hajnówka. Założenie szkoły – 01.09.1999 r. Baza szkoły - szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi mieści się w nowoczesnym budynku oddanym do użytku 01.09.2000 r. Szkoła posiada pracownię komputerową z dostępem do Internetu, bibliotekę z czytelnią, przestronną aulą, salę gimnastyczną, gabinet Terapii SI, gabinet lekarski i stomatologiczny oraz stołówkę i zaplecze kuchenne. Rekrutacja -do oddziałów przedszkolnych i klas szkoły podstawowej przyjmowani są uczniowie z urzędu zamieszkali w obwodzie tej szkoły i na prośbę rodziców (prawnych opiekunów) uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły.
    • Logowanie