Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze Kochane Mamy mają swoje święto. Uczniowie 30 maja uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Zapraszamy do galerii.
Dzień Matki w klasie II szkoły podstawowej
AKCJA Ustanowienie Rekordu Polski ,,Jak najwięcej osób czytających wspólnie Sienkiewicza”
5 maja o godz 10.00 szkoła uczestniczyła w akcji Ustanowienie Rekordu Polski ,,Jak najwięcej osób czytających wspólnie Sienkiewicza”, wspólne czytanie dzieł noblisty odbyło się w 170 rocznicę urodzin pisarza ponadto Rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Wspólne czytanie fragmentów dzieł jest hołdem dla Henryka Sienkiewicza, Wieszcza Narodu Polskiego.
Fragmenty wybranych dzieł Sienkiewicza czytało 127 osób – uczniów , nauczycieli i pracowników szkoły.
Organizatorem akcji było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, znajdujące się w miejscu narodzin wielkiego pisarza. Muzeum od początku swego istnienia stawia sobie za cel propagowanie życia i twórczości Noblisty.
Pierwszy polski Noblista w dziedzinie literatury przeszedł na świat 170 lat temu na ziemi Łukowskiej, w Woli Okrzejskiej, w majątku swej babki Felicjany Cieciszowskiej. Przeszły pisarz spędził tutaj pierwsze , dziecięce lata swego życia, ucząc wrażliwości na otaczający świat oraz kreując w głowie obraz stron rodzinnych, które niejednokrotnie zamieszczał na łamach swych utworów.
Kino sferyczne
Przenośne kino sferyczne jest kulistym systemem projekcyjnym, dającym możliwość wyświetlania filmów w jakości dostępnej dotąd tylko w kinach stacjonarnych. Obraz wyświetlany jest za pomocą projektorów we wszystkich kierunkach, również na obwodzie kopuły, co daje efekt pełnej przestrzeni (360 stopni). Dzięki temu widzowie, znajdujący się we wnętrzu kopuły, mogą oglądać obraz dookoła siebie.
W dniu 19 maja 2016r. gościliśmy w naszej szkole kino sferyczne. Zainteresowani uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym, dzięki któremu mogli pogłębiać swoją wiedzę na temat Wszechświata, historii Kosmosu i możliwości jego podboju.
Korzystając z kopuły pod kątem 360°, uczniowie mieli możliwość nie tylko oglądać film, ale i zostać uczestnikami niewiarygodnych przygód i wydarzeń.
Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie i przeżyli niesamowite chwile.
Ogólnopolska akcja społeczna „Bezpieczne Wakacje 2016”
Akcja rusza 1 czerwca i adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 5 do 16 lat. Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie spędzania wolnego czasu, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą, wypoczynkiem. Akcja prowadzona jest we współpracy ze szkołami, wydziałami oświaty gmin, kuratoriami, komendami Policji i Straży Pożarnej, w oparciu o materiały przygotowane przez ekspertów oraz udostępnione przez Zarząd Główny PTTK.
Niecodzienna lekcja przyrody.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przygotowanej przez Grupę Zaelektryzowanych. Jej temat: ,,Czy to magia? Nie, to czysta chemia!”. Odbyła się 21 kwietnia 2016r. Program zajęć: niezwykłe eksperymenty chemiczne, intrygujące ciekawostki o budowie organizmu, zabawy z transformatorem tesli, kulą plazmową, żyroskopem i kołem optycznym. Można też było uczestniczyć w pokazach oraz konkursach wiedzy. O atrakcyjności lekcji świadczy również duża kolekcja rekwizytów. ,,Ciekawe i niezwykłe” - tak oceniła szkolna widownia
Dzień Matematyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum
W naszej szkole od dwóch lat marzec został ogłoszony Miesiącem Matematyki. W związku z tym dnia 14.03 2016r. odbył się w szkole podstawowej Turniej Matematyczny oraz dnia 18 .03 w gimnazjum. Ten turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Zainteresowanym szkołom zostały udostępnione materiały w postaci interaktywnej prezentacji Microsoft Power Point. Turniej składał się z pytań z zakresu matematyki i nauk ,, okołomatematycznych". W tym roku hasłem przewodnim były przysłowia polskie, a więc pytania związane z przysłowiami. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis ,, Na temat" pełniący rolę podpowiedzi.
Uczniowie w ramach turnieju rozwiązywali zadania nietypowe związane z polskimi przysłowiami. Zostali podzieleni na grupy. Do rozwiązania było 12 zadań w szkole podstawowej i 24 w gimnazjum, które musieli wykonać na czas. Można było sprawdzić poprawność wykonania zadania, korzystając z danej opcji programu. Za dobrze wykonane zadnie grupy otrzymywały punkty. Na koniec turnieju podsumowano punktację. Za zdobycie największej ilości punktów uczniowie danej grupy otrzymali ocenę celującą. Pozostali także zostali wynagrodzeni pozytywnymi ocenami. Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni. Chętnie pracowali, korzystali z pomocy programu. Podsumowując turniej uczniowie stwierdzili, że bawiliśmy się wspaniale , a na matematyce może być też wesoło i... zaskakująco. Natomiast takie oderwanie się od tradycyjnej matematyki pozwala nam poznać również inne ciekawe jej strony.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,Kangur""
Co roku w naszej szkole dużym zainteresowaniem cieszy się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny ,,Kangur"".
W tym roku ,,Kangur 2016"" odbył się 17.03.2016r. Uczestniczyło w nim 36 uczniów , od klasy II SP do III Gimnazjum. Należy dodać , że ogólnie wyniki naszych dzieci z tych konkursów są zadawalające.
Warsztaty ,,Dziękuję nie biorę” - 24 luty 2016 r.
W ramach realizacji programu profilaktyki oraz informowania i ostrzegania uczniów przed złem współczesnego świata.24 lutego 2016 roku uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej oraz wszyscy uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach na temat narkotyków i dopalaczy ,,Dziękuje nie biorę?”. Warsztaty przeprowadziła Pani Natalia Gierasimiuk z Fundacji ONI TO MY z Hajnówki. Uczniowie pracując w grupach przeanalizowali skutki zażywania narkotyków i dopalaczy. Następnie określono zasady asertywności, czyli propozycje odmowy ich kupna bądź zażywania używek. Po przeprowadzonych warsztatach uczniowie wspólnie stwierdzili, że lepiej inwestować w swoje pasje niż w używki
Zebranie rodziców.
Najlepsi uczniowie
Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy.
Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.
Arystoteles
23 lutego 2016 roku nasi najlepsi uczniowie zostali w szczególny sposób wyróżnieni i docenieni. Z inicjatywy Rady Rodziców, Dyrekcji i Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Dubinach po raz drugi zostały wręczone gratyfikacje pieniężne za najwyższe wyniki w nauce. Nasi uczniowie, którzy na co dzień ciężko pracują, by zdobywać wiedzę i umiejętności, mogli poczuć prawdziwą satysfakcję z tego, co osiągnęli. Podziękowania za ten trud złożył im przewodniczący Rady Rodziców – Pan Tomasz Maciak oraz Dyrektor Szkoły – Alina Ginszt.
Mamy nadzieję, że to stypendium zmotywuje innych uczniów do tego, by uczyć się jeszcze więcej i jeszcze lepiej.
Najlepsi uczniowie ze szkoły podstawowej:
Klasa 4 :
Dawid Sieciarek, Małgorzata Kot, Amelia Anchim, Weronika Ignaciuk, Natalia Wasilewska
Klasa 5
Gabriela Abramiuk, Joanna Wasiluk,
Klasa 6
Filip Kot, Michał Ginszt, Julita Ignaciuk, Julia Masajło.
Plan lekcji II semestr
Choinka szkolna
SZKOLNA CHOINKA
Uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej w Dubinach wraz z rodzicami zapraszamy na szkolne tańce i swawole przy choince.
W programie:
9.30 - spotkanie uczniów, nauczycieli, rodziców w auli ZS w Dubinach
9.40 - prezentacje uczniowskich scenek artystycznych
10.30 - rodzinne kolędowanie
11.00 – obiad
11.15 – zabawa taneczna
13.00 – spotkanie ze św. Mikołajem
13.30 - odjazd uczniów do domu
W trakcie trwania uroczystości będzie można honorowo oddać krew !
Uroczystość wigilijna
"Wiersz staroświecki"
Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki… ( fr.)
Ks. Jan Twardowski22 grudnia 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość wigilijna pt. „ Posłańcy Bożego Narodzenia”. Część artystyczną wykonali uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I, II i III gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Urszuli Szaduja-Milko, Moniki Michaluk, ks. Adama Lewczuka. W auli Zespołu Szkół w Dubinach zgromadzili się wszyscy przedszkolacy, uczniowie, nauczyciele, obsługa szkoły i rodzice. Szczególnym wyróżnieniem dla nas była obecność zaproszonych gości: pani Wójt Lucyny Smoktunowicz, pani dyrektor GCK w Dubinach- , proboszczów parafii katolickiej i prawosławnej: ks. kanonika Józefa Poskrobko i ks. prot. Mikołaja Kulika. Nie zabrakło również przewodniczącego Rady Gminy w Hajnówce- pana Jarosława Kota, oraz przedstawicieli Rady Rodziców ZS w Dubinach: pani Katarzyny Jakubowskiej i pana Tomasza Maciaka. Gościem specjalnym była pani Barbara Golonko – prowadząca program „ Smaki Podlasia”.
Nasi młodzi aktorzy przybliżyli nam historię biblijnego Narodzenia a także wskazali, jak dziś młodzież postrzega święta, co dla nich jest prawdziwe i dobra, na co czekają, czego naprawdę potrzebują. Ciepłą atmosferę podkreślały również tradycyjne kolędy wykonywane w dwóch językach: po rosyjsku i po polsku. Zwieńczeniem uroczystości była zaś wspólna wigilia przygotowana przez naszych gimnazjalistów i ich rodziców.
Miłym akcentem było rozdanie przez panią Wójt nagród za najpiękniejsze pierniczki, upieczone kilka dni wcześniej przez naszych najmłodszych uczniów.
Teatralne ABC
Teatralne ABC
We wtorek 4 grudnia 2015 roku , uczniowie Zespołu Szkół w Dubinach obejrzeli w Hajnowskim Domu Kultury interesujące spektakle Teatru ARTENES z Wrocławia: ,,Przygody Tomka Sawyera” – klasy IV –VI, ,,W świecie teatru” – gimnazjaliści oraz ,,,Piotruś i wilk” – przedszkolaki. Widownia była pod wrażeniem gry aktorów, muzyki i efektów świetlnych. Okazało się, że perypetie bohaterów znanej lektury można poznać w bardzo niebanalny sposób oraz utrwalić swoją wiedzę o spektaklu, wykonując rebusy, krzyżówki i ćwiczenia leksykalne na kartach pracy.
,,Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie”
7 grudnia 2015 roku do naszej szkoły zawitali artyści z programem ,,Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie”
Koncert wysłuchały przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
Przed świętami Bożego Narodzenia musimy się do nich dobrze przygotować – posprzątać i ozdobić dom, ubrać choinkę, a jeśli chodzi o zachowanie to każdy powinien być grzeczny. A czy wszędzie jest tak samo?
Nie wszyscy wiedzą, że zwyczaje związane ze świętami w wielu krajach są zupełnie inne niż w Polsce. W trakcie audycji dzieci dowiedziały się jak świętują inne narody. Dzieci poznały tradycje i ciekawostki związane z tymi świętami i wspólnie śpiewały kolędy z Niemiec, Francji, Czech, Rosji a nawet z Ameryki.
Szkolna wycieczka
11 grudnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI i pierwszej klasy gimnazjum mieli okazję przeżyć niecodzienne lekcje poza swoją szkołą. Pani Ewa Głowacka- Gagan wraz z wychowawczyniami klas IV-VI zorganizowały im dzień pełen wrażeń.
O godzinie 8.00 dzieci wyjechały spod szkoły do Białegostoku. Plan dnia wyglądał naprawdę imponująco: aktywność fizyczna w parku trampolin, zwiedzanie muzeum Alfonsa Karnego, wykonywanie odlewów z gipsu alabastrowego, seanse filmowe w kinie Helios. Aby zadowolić wszystkich uczestników wycieczki zostały stworzone dwie grupy, które zamiennie korzystały z atrakcji JUMPER PARK TRAMPOLIN oraz zwiedzania muzeum znanego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Zwieńczeniem tych aktywności było obejrzenie filmu. Również organizatorzy wycieczki zadbali o to, by zaspokoić gusta każdego dziecka: do wyboru były dwa filmy „ Listy do M.2” i „ Dobry dinozaur”.
Mamy nadzieję, że atrakcje tego dnia sprawiły, że uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.
,,Autorzy książek dla młodych czytelników”
,,Autorzy książek dla młodych czytelników”
To tytuł wystawy w bibliotece szkolnej prezentującej dorobek literacki współczesnych polskich poetów i prozaików. Są to: Anna Onichimowska, Joanna Jagiełło, Katarzyna Janowicz – Timofiejew, Barbara Ciwoniuk, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Pilipiuk, Małgorzata Szyszko – Kondej. Piszą o sprawach dzieci oraz młodzieży.
Warto podkreślić, że fragmenty niektórych utworów są zamieszczone w podręcznikach do języka polskiego. Niektórzy z nich to również Podlasianie.
Ślubowanie klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Dubinach
Dzień 4 listopada 2015 roku to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 18 uczniów klasy pierwszej zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej w Dubinach.
Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziny. Dzieci poznają nowe środowisko, jakim jest szkoła. Muszą sprostać nowym wymaganiom, jakie stawiają przed nimi nauczyciele.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyni Beaty Markiewicz od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia.
Uroczystość ślubowania odbyła się na auli szkolnej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości, był przewodniczący Rady Rodziców Pan Tomasz Maciak oraz rodzice, prawni opiekunowie, dziadkowie i rodzeństwo pierwszaków. Na początek Dyrektor Szkoły Pani Alina Ginszt skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
"Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli,
przełożonych i rodziców.
Będę uczył się tego co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę.”Następnie uczniowie zostali pasowani przez Dyrektora Szkoły na ucznia Szkoły Podstawowej w Dubinach, przy pomocy symbolicznego klucza. Uczniowie klas starszych powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności. Na koniec uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szklonym świadectwie.
Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”
Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” zaprasza do udziału w projekcie
„Nie ma obcych w środowisku szkolnym – lekcje tolerancji”
Projekt edukacji międzykulturowej dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej (6-9 lat).
Projekt realizowany w formie warsztatów wykorzystujących zróżnicowane metody pracy: pogadanka, prezentacja ustana, drama i aktywizacja bezpośrednia; oraz prezentacje multimedialne, które w nowoczesnej formie przybliżą młodym uczestnikom najważniejsze informacje o rożnych kulturach.
Teatr posłuży jako narzędzie bezpośredniego dotarcia do uczniów i zaangażowania ich w działanie. Prezentowany będzie mini-spektakl z użyciem animowanych lalek. Spektakl opowiada o różnych kulturach, prezentowane są charakterystyczne stroje, zwyczaje; dzieci prowadzone przez aktora-narratora wspólnie odnajdują odpowiedzi na pytania dotyczące wzajemnej tolerancji.
Celem projektu jest
- przeciwdziałanie nieporozumieniom i konfliktom na tle międzykulturowym w środowisku szkolnym;
- nauka tolerancji;
- przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wyznanie, język, przynależność do mniejszości
narodowej lub etnicznej;
- wzmacnianie empatii wśród dzieci;
- nauka poszanowania dla różnych kultur, religii, tradycji, obyczajów;
- przełamywanie stereotypów;
- ukazanie wielokulturowości i bogactwa Podlasia jako wartości samej w sobie;
Projekt realizowany będzie w następujących miejscowościach:
Kleszczele, Hajnówka, Dubicze Cerkiewne, Orla
w terminie od 1 września do 31 listopada 2015 r.
Działania będą realizowane w szkołach podstawowych.
Zapraszamy szkoły i klasy do udziału w projekcie!
Projekt ma otwarty charakter – uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne
Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej
Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, Policzna 40, 17-250 Kleszczele
Tel. 513 172 746, e-mail: biuro@a3teatr.pl
Informacje:
O projekcie:
"Lipińska Olimpiada Teatralna" jest oddolną inicjatywą sołectwa Lipiny. Jest dedykowany edukacji teatralnej dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich. Bardzo zależy nam na tym aby nasz projekt był przede wszystkim okazją do świetnej zabawy i integracji społeczności osób związanych z Lipinami. Dzięki zapewnionemu wsparciu artystów tegorocznego Wertepu wiemy, że nie może być inaczej. Zapraszamy!
Działanie dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce.
O grupie:
Zakręceni pozytywnie i zaangażowani w rozwój dzieci Podlasianie
Jako grupa nieformalna mieszkańców sołectwa Lipiny śmiało porywamy się na płaskowyże kultury wysokiej. Działalność inaugurowaliśmy w 2014 r. projektem "Rodzinnie śpiewamy i malujemy historię" objętym Programem "Działaj Lokalnie VIII". W tym roku, wspierani poprzez Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" oraz Gminne Centrum Kultury w Dubinach, podnosimy poprzeczkę. Motywacją która kieruje naszą grupą jest troska o przyszłość naszej społeczności, przyszłości której ostateczny kształt nadadzą nasze dzieci. I właśnie tworzenie możliwości ich wielopłaszczyznowego rozwoju jest celem wokół którego koncentrujemy nasze wysiłki.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie