PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE SZKOŁY W SYSTEMIE PRACY STACJONARNEJ W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM KORONAWIRUSA oraz POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DUBINACH
I. Cel procedury
1. Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu uczniów/pracowników w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się COVID-19 w placówce.
II. Zakres procedury
Procedura dotyczy bezpieczeństwa podczas realizacji zadań szkoły oraz postępowania w przypadku stwierdzenia COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej w Dubinach.
Procedura zawiera wytyczne ogólne zalecane przez MEN, MZ i GIS oraz dodatkowe wytyczne dla terenów oznaczonych przez GIS jako strefa żółta i czerwona (źródło-https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2)
III. Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności
1.Rodzice (opiekunowie prawni):
- muszą mieć świadomość konieczności monitorowania stanu zdrowia swego dziecka, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
- w przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka objawów zobowiązani są do poinformowania dyrektora Szkoły o zachorowaniu dziecka oraz należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w Hajnówce,
- do szkoły może tylko osoba zdrowa przyprowadzić zdrowe dziecko,
-rodzice są zobowiązani do jak najszybszego odbioru ze szkoły dziecka w przypadku wystąpienia u dziecka objawów chorobowych- wysoka temperatura, kaszel, złe samopoczucie.
2.Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się podejrzenia choroby w placówce ( wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego: gorączka, kaszel, duszność, problem z oddychaniem).
3.Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia choroby w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.
4. Uczniowie: mają obowiązek przestrzegać zalecanych procedur, natychmiast zgłaszają pogorszenie swego stanu zdrowia opiekunowi/ nauczycielowi
5. Dyrektor jest zobowiązany do:
-zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w szkole,
- zapewnienia pracownikom higienicznych warunków pracy,
-w porozumieniu z nauczycielami ustala szczegółowe wytyczne do pracy w czasie zagrożenia epidemiologicznego,
- przygotowania pomieszczenia w celu odizolowania osoby w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
6. Pracownik zobowiązany jest do wykonywania swoich obowiązków ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego COVID -19.
7. Wychowawca zobowiązany jest 1 września zapoznać uczniów swego oddziału z procedurami oraz do dnia 4 września rodziców uczniów w wybrany przez siebie sposób.
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ
I POWIERZCHNI SZKOŁY
- Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Sprzątaczki muszą dołożyć wszelkich starań, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne. Powierzchnie dotykowe w tym biurka, blaty i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem. Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
- Przed wejściem do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz umieszcza się informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
- Na każdym holu zostają umieszczone naścienne pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk.
- W każdej sali lekcyjnej są umieszczone pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz przy zlewie mydło w płynie.
- Nauczyciel zobowiązuje uczniów do dezynfekcji lub umycia rąk przed rozpoczęciem zajęć oraz po każdej lekcji.
- Nauczyciel po zakończeniu zajęć w sali lekcyjnej powinien przetrzeć biurko na mokro z detergentem (mydło w płynie).
- Nauczyciel po zakończeniu zajęć powinien przetrzeć na mokro z detergentem użyte pomoce dydaktyczne w tym sprzęt sportowy, zabawki lub odłożyć je do tzw kwarantanny. Zapakowanie pomocy dydaktycznych w worek, podpisanie datą złożenia i przechowywanie przez okres min. 2 dni.
- Za uzupełnianie płynów do dezynfekcji, mydła w płynie odpowiedzialny jest pracownik obsługi zgodnie z przydzielonym terenem pracy.
- W łazienkach należy wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce.
- Zapoznać pracowników i uczniów szkoły z instrukcjami dotyczącymi zapobiegania rozpowszechniania się wirusa COVID-19 oraz prawidłowego stosowania środków ochrony osobistej poprzez wywieszenie instrukcji, plakatów w widocznych miejscach.
- Pracownicy/ uczniowie muszą zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.
- Pracownik/uczeń, uwzględniając potencjalne ryzyko zakażenia, powinien unikać grupowania się w szkole, przestrzegać zasady indywidualnego kontaktu z dzieckiem/uczniem/Rodzicem oraz zachować dystans min. 1,5 metra od rozmówcy.
- Mając na uwadze ryzyko epidemiologiczne, po zakończeniu pracy pracownik, a nauki uczeń powinien unikać przebywania w wielu miejscach budynku.
- Na holach przykleja się na podłodze żółte linie, które mobilizują uczniów/pracowników do zachowania dystansu np. w kolejce do pomieszczenia.
- Na drzwiach wejściowych do szkoły są umieszczone telefony do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
I Wchodzenie i wychodzenie ze szkoły uczniów
OGÓLNE WYTYCZNE
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Do szkoły wchodzi tylko uczeń. Rodzic/opiekun może podprowadzić dziecko pod drzwi szkoły.
- W szkole wskazane jest wejście w następujący sposób:
-wejście główne - uczniowie klas I-V
-wejście od cmentarza- uczniowie klas VI-VIII
-wejście boczne od stołówki- dzieci z oddziałów przedszkolnych
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zdezynfekować ręce zgodnie z instrukcją użycia środka dezynfekującego.
- Przy każdym wejściu jest wyznaczona osoba dyżurująca- nauczyciel lub pracownik obsługi.
- Po wejściu do budynku uczeń natychmiast kieruje się do szatni.
- Wyjście uczniów klas I-VIII ze szkoły głównymi drzwiami . Dzieci z oddziałów przedszkolnych wejściem bocznym od stołówki
- W godzinach pracy szkoły od 7:30 do 15:00 przy głównym wejściu prowadzony jest dyżur pracownika obsługi, który nie wpuszcza do szkoły osób postronnych oraz prowadzi rejestr wchodzących osób (nie dotyczy uczniów i pracowników szkoły).
- Osoby postronne mogą wejść do szkoły po uprzednim zarejestrowaniu swojej wizyty w sekretariacie szkoły tel. 85 682 46 31.
- Każda osoba niebędąca uczniem, pracownikiem szkoły po wejściu do budynku jest rejestrowana w księdze wejść podając swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe- adres, telefon i cel wizyty.
- Osoby postronne z zewnątrz w tym rodzice, opiekunowie wchodząc do szkoły mają obowiązek m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
- Odbiór uczniów ze świetlicy szkolnej następuje zgodnie ze złożonymi przez rodziców deklaracjami. Jeden z pracowników szkoły przyprowadza uczniów do szatni, a z szatni do głównego wejścia.
- Rodzic/ opiekun może oczekiwać na dziecko tylko w wyznaczonej strefie- wejście główne do szkoły do żółtej linii w godzinach zadeklarowanego odbioru ucznia. Zakaz poruszania się po szkole, szatni. W wyznaczonej strefie przebywa w maseczce. Jeżeli rodzic/opiekun nie stosuje się do zasad zostaje przez pracownika poproszony o opuszczenie budynku szkoły. Przebywając w strefie oczekiwania należy wpisać swoje wejście w wyłożonym rejestrze podając dane kontaktowe- imię, nazwisko, data wejścia do budynku szkoły.
- Jeżeli rodzice/ opiekunowie nagminnie będą łamać przyjęte ustalenia, dyrektor szkoły ma prawo wprowadzić całkowity zakaz wchodzenia do szkoły bez uprzedniej rejestracji wejścia w sekretariacie.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ
- Mierzenie temperatury dla wszystkich osób w tym uczniów i pracowników szkoły przed wejściem do budynku.
- Obowiązkowe wchodzenie do szkoły wyznaczonym dla poszczególnych oddziałów wejściem.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY CZERWONEJ
- Uczeń, pracownik szkoły wchodzi do budynku w maseczce lub przyłbicy.
- Całkowity zakaz wejścia do szkoły rodziców, osób postronnych.
II Szatnie szkolne
OGÓLNE WYTYCZNE
- Uczeń przebywa w szatni tylko w celu pozostawienia/ odebrania wierzchniego ubrania/ butów.
- Uczniowie przebywają w szatni z zachowaniem pomiędzy sobą dystansu społecznego 1,5 metra.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ
- Ustalenie korzystania z szatni przez poszczególne klasy.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY CZERWONEJ
- Ustalenie korzystania z szatni przez poszczególne oddziały.
- Przebywanie na terenie szatni w maseczce lub przyłbicy.
III Organizacja zajęć obowiązkowych i dodatkowych
OGÓLNE WYTYCZNE
- Prowadzenie zajęć szkolnych z zachowaniem ograniczenia kontaktu pomiędzy uczniami klas I-III, a IV-VIII.
- Wyznaczenie dla każdego oddziału sal w których będą odbywać się zajęcia obowiązkowe oprócz informatyki i w-f.
- Zajęcia dodatkowe nauczyciel prowadzi w sali która jest pod jego opieką.
- Każdy nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe przed ich rozpoczęciem nie później niż do 15 września przekazuje dyrektorowi imienną listę uczestników zajęć, dzień zajęć i godzinę oraz numer sali w której odbywają się zajęcia.
- Wyznaczenie harmonogramu przerw międzylekcyjnych zgodnie z którym część uczniów będzie spędzać je w sali pod opieką nauczyciela, a część na korytarzu na wyznaczonym miejscu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych co najmniej jedną długą przerwę uczeń spędza na podwórku pod opieką nauczyciela.
- W edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele opracowują harmonogram przerw z zachowaniem zasady, że przerwa nie rzadziej niż co 45 minut.
- Zajęcia wychowania fizycznego jak najczęściej należy prowadzić na świeżym powietrzu oraz należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Należy maksymalnie ograniczyć przebywanie uczniów w szatniach sportowych.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze . Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Pierwsza lekcja rozpoczyna się o godzinie 8:00.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W trakcie zajęć i przerw należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci.
- W ramach przygotowania się do pracy zdalnej w miesiącu wrzesień, październik wszystkie prace domowe są wykonywane przez uczniów i sprawdzane przez nauczycieli na platformie Teams.
- Zajęcia specjalistyczne prowadzone są tylko indywidualnie. Po każdym uczniu nauczyciel dezynfekuje-wyciera użyte pomoce lub odkłada je na kwarantannę tzn. min. 2 dni.
- N-le specjaliści wszystkie zajęcia prowadzą w przyłbicy.
- Rada Pedagogiczna opracowuje zasady nauczania na odległość.
- Wychowawca zapoznaje rodziców, uczniów z przyjętymi zasadami nauczania na odległość.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ
- Wyznaczyć różne godziny rozpoczynania zajęć np. co godzinę.
- W przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.
- Wszelkie prace pisemne uczeń wykonuje na kartkach papieru, format wskazany przez nauczyciela. Praca musi być podpisana datą jej złożenia do sprawdzenia. Prace są gromadzone przez nauczyciela w pudełku i sprawdzane po upływie dwóch dni.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY CZERWONEJ
- Organizacja zajęć w dwuzmianowości tak aby w jak największym stopniu zmniejszyć ilość uczniów przebywających w budynku szkoły.
- Przebywanie na korytarzu, w toaletach, w pokoju nauczycielskim, w sekretariacie w maseczce lub przyłbicy.
- Za zgodą organu prowadzącego i zgodnie z wytycznymi Powiatowego Inspektora Sanitarnego wprowadzenie nauczania hybrydowego:
WARIANT I-co tydzień naprzemiennie połowa oddziału uczy się stacjonarnie, a połowa zdalnie za pomocą aplikacji Teams- konferencje nagrywane w czasie prowadzenia zajęć stacjonarnych.
WARIANT II- część klas wyznaczonych przez dyrektora uczy się zdalnie za pomocą aplikacji Teams, a część stacjonarnie zgodnie z obowiązującym rozkładem zajęć.
WARIANT III- dodatkowo do wariantu I i II organizacja części zajęć tylko w formie zdalnej tzn. muzyki, plastyki, techniki, informatyki, edukacji dla bezpieczeństwa i religii
WARIANT IV- cała szkoła objęta nauczaniem na odległość
- Obowiązkowa praca w aplikacji Microsoft Teams
- Realizacja poszczególnych przedmiotów zgodnie z ramowym planem nauczania, zgodnie z zasadami
- W przypadku nakazu całkowitego zamknięcia szkoły od następnego dnia rozpoczęcie nauczania na odległość w oparciu o zasady opracowane przez Radę Pedagogiczną i WARIANTU IV.
IV Organizacja świetlicy szkolnej
OGÓLNE WYTYCZNE
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
- Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić następujące zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii:
- Zajęcia świetlicowe w ciągu dnia przebiegają zgodnie z ramowym planem, w którym ujęte są różne formy pracy np. zabawy stolikowe, zabawy na podwórku.
- Na zajęciach użyte w danym dniu gry, książki muszą być spakowane do worka, podpisane- data spakowania i odłożone w wyznaczone miejsce na kwarantannę min. 2 dni.
- Klocki należy rozdzielić na liczbę uczniów, tak aby każdy uczeń miał swoje klocki, które po zabawie zostają przez ucznia schowane do plastikowego worka, podpisane przez nauczyciela- imię i nazwisko ucznia, data spakowania i odłożone w wyznaczone miejsce na kwarantannę min. 2 dni.
- Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ
- Ustalić adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych zgodnie z zasadą, że pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mają dzieci z klas I-III, obojga rodziców pracujących (poświadczenie zaświadczeniem z zakładu pracy rodziców) w tym dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej.
- Opracować do 15 września bieżącego roku szkolnego listę uczniów do opieki świetlicowej zgodną z zasadą z punktu 1, na podstawie pisemnej deklaracji rodziców.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY CZERWONEJ
- Organizacja mniejszych grup świetlicowych tak aby zachować dystans pomiędzy uczniami min. 1,5 metra.
V. Zasady pracy biblioteki szkolnej
OGÓLNE WYTYCZNE
- Dyrektor wyznacza godziny pracy biblioteki szkolnej.
- Bibliotekarze opracowują harmonogram korzystania z czytelni szkolnej dla poszczególnych oddziałów w taki sposób aby zmniejszyć przebywanie w jednym pomieszczeniu uczniów z różnych klas.
- Zdane przez uczniów książki podlegają dwudniowej kwarantannie tzn. zostają złożone w worki i podpisane datą ich zdania.
- Po każdym dniu pracy biblioteki szkolnej ozonowanie jej pomieszczeń zgodnie z instrukcją.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ i CZERWONEJ
- Ograniczenie liczby osób przebywających w bibliotece zgodnie z zasadą 1 osoba na 4 m2
VI. Organizacja wycieczek, imprez szkolnych itp.
OGÓLNE WYTYCZNE
- W I półroczu nie organizuje się w szkole imprez np. dyskoteki, apeli, zawodów sportowych z udziałem uczniów z różnych klas bądź z innej szkoły.
- W I półroczu nie organizuje się w szkole spotkań z osobami spoza szkoły.
- W I półroczu nie organizuje się wycieczek szkolnych.
- Planowane na II półrocze wycieczki szkolne (wyjazd autokarem, ewentualne noclegi) muszą być uzgodnione z dyrektorem szkoły.
- Każde wyjście grupowe poza szkołę musi odbywać się z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych (np. zakładanie maseczek w przestrzeni zamkniętej, w autobusie szkolnym) oraz zaakceptowane przez dyrektora szkoły poprzez wpisanie do księgi wyjść minimum jeden dzień przed wyjściem.
- Wskazane jest prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na boisku.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ I CZERWONEJ
- Zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych poza teren szkoły.
VII. Współpraca z rodzicami
OGÓLNE WYTYCZNE
- W I półroczu ogranicza się organizację zebrań klasowych z rodzicami.
- Wskazane jest ustalenie wspólnie z rodzicami możliwości przedłużenia kadencji o jeden rok oddziałowych rad rodziców i Rady Rodziców wybranych w roku 2019/20.
- Wskazana forma kontaktu: telefoniczna, poprzez e-dziennik, mailowo i w szczególnych przypadkach zaplanowane spotkania indywidualne nauczyciel-rodzic.
- Każde spotkanie indywidualne musi być zapisane w e-dzienniku z podaniem danych rodzica, daty i godziny spotkania.
- Spotkania z rodzicami można organizować po zakończeniu pracy szkoły tj. od godziny 16:30.
- Możliwość prowadzenia zebrań Rady Rodziców w formie zdalnej.
- Rodzice podają wychowawcom ścieżkę szybkiego kontaktu-telefon, mail. Wychowawca ma obowiązek do 4 września wpisać te kontakty do e-dziennika.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ I CZERWONEJ
- Zakaz organizacji spotkań z rodzicami.
- Kontakty z rodzicami tylko telefonicznie poprzez e-dziennik lub mailowo.
VIII. Organizacja stołówki szkolnej
- Na terenie stołówki podczas posiłków mogą przebywać tylko i wyłącznie uczniowie/pracownicy szkoły korzystający z obiadów zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, który wskazuje godziny przerw obiadowych i przydział oddziału do danej przerwy.
- Przerwy obiadowe trwają 15 minut.
- Uczeń, który nie zjadł obiadu na swojej przerwie obiadowej lub musi wcześniej wyjść ze szkoły (konkursy, turnieje, wyjścia klasowe) je obiad w innych godzinach.
- Stołówka wydaje śniadania do oddziałów przedszkolnych 8.40, obiady od 10:00 do godziny 10:30 klasy I-IV, o 11:20 oddziały przedszkolne, od 11.25 do godziny 12:30 klasy V – VIII, podwieczorek 100
- Przy okienku „wydawania obiadów” uczniowie ustawiają się w kolejności przybycia z zachowaniem dystansu społecznego tj. w odległości 1,5 metra od siebie.
- Pracownik kuchni wydaje obiad dla każdego ucznia oddzielnie.
- Pracownik szkoły młodszym dzieciom rozstawia miseczki na zupy, wszystkim uczniom rozkłada sztućce, nalewa kompot do kubeczków i rozstawia je na stoły,
- Uczeń/ pracownik szkoły po zjedzeniu posiłku odnosi swoje naczynia do wyznaczonego okienka.
- Uczeń przy stoliku zajmuje wyznaczone miejsce dla swojego oddziału „klasy”.
- Pracownicy kuchni muszą pracować w miarę możliwości w zachowaniu odpowiedniej odległości między sobą-1,5 m.
11.Pracownicy kuchni w czasie wydawania uczniom obiadów muszą zachować higienę osobistą- fartuchy, nakrycia głowy oraz środki ochrony osobistej- maseczki lub przyłbice, jednorazowe rękawiczki
12.Po każdej przerwie obiadowej konieczne jest czyszczenie blatów stołów i krzeseł po każdej grupie.
IX. zasady pracy gabinetu profilaktyki przedmedycznej
Do ustalenia z pielęgniarką
X. Organizacja pracy administracji szkolnej
OGÓLNE WYTYCZNE
- Ustalenie dni i godzin przyjmowania interesantów przez dyrektora i podanie ich do publicznej wiadomości- informacja na stronie www szkoły.
- W sekretariacie, gabinecie dyrektora jednocześnie może przebywać maksymalnie 2 osoby. Osoby spoza szkoły muszą mieć założoną maseczkę lub przyłbicę.
- Przy obsłudze interesantów niezbędne jest zachowanie dystansu.
- Zachęca się interesantów do załatwiania spraw drogą mailową i telefoniczną.
- W czasie pracy należy wietrzyć pomieszczenia biurowe.
- Na liście obecności jeśli pracownik pozostaje w gotowości do pracy należy wpisać literę p.
- Sekretarz szkoły gromadzi rejestr wejść do szkoły prowadzony przez pracowników obsługi.
- Sekretarz szkoły prowadzi rejestrację telefoniczną interesariuszy do załatwienia sprawy bezpośrednio u dyrektora szkoły lub innego pracownika administracji szkolnej.
DODATKOWE WYTYCZNE DLA STREFY ŻÓŁTEJ i CZERWONEJ
- Załatwianie spraw telefonicznie i mailowo.
- Zakaz wejścia przedstawicieli handlowych.
- Wprowadza się możliwość pracy zdalnej zleconej przez pracodawcę.
- Zaleca się aby dokumenty papierowe przyniesione z zewnątrz były poddane „kwarantannie” min. 24 godziny lub były przeglądane w rękawiczkach.
XI. Organizacja przerw oraz dyżurów nauczycieli na przerwach
- Nauczyciel w klasach I–III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- W klasach niewymienionych w ust. 3 przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć przyjętym odrębnym zarządzeniem.
- Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie przez uczniów w czasie przerw z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.
- Korytarze oraz obszary wymienione w ust. 5 są podzielone odrębnym zarządzeniem dyrektora na strefy, w których w czasie przerw mogą przebywać jedynie uczniowie przypisanego do danej strefy oddziału, z zastrzeżeniem ust. 9.
- Zadaniem nauczyciela dyżurującego jest dbanie o to, aby uczniowie przebywali w czasie przerw wyłącznie w swoim gronie, bez kontaktu z uczniami z oddziałów przypisanych do innej strefy, aby w miarę możliwości ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się wirusa.
- W razie konieczności przejścia przez strefę przeznaczoną dla innego oddziału (np. w celu udania się do strefy wyznaczonej) uczniowie są obowiązani do zachowania dystansu społecznego min. 1,5 m od ucznia innej grupy.
Postępowanie w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zachorowania u pracownika Szkoły /Ucznia
- Dyrektor na czas pandemii powołuje zespół kryzysowy, którego zadaniem jest jak najszybsze odizolowanie chorego pracownika/ucznia, ustalenie szkolnej sieci kontaktu osoby podejrzanej o zachorowanie lub zdiagnozowanej pozytywnie, wdrożenie postanowień inspektora SANEPID-u.
- W skład zespołu kryzysowego wchodzą:
- Dyrektor szkoły
- Lider zespołu do spraw bezpieczeństwa
- Sekretarz szkoły
- Pedagog szkolny
- W przypadku zaobserwowania u siebie objawów choroby COVID-19, tj. katar, gorączka, kaszel, złe samopoczucie, inne, pracownik ma obowiązek przerwać pracę i ograniczając kontakt bezpośredni poinformować o tym jednego z członków zespołu kryzysowego .
- W przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych u ucznia tj. jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej pracownik postępuje zgodnie z poniższym schematem:
- Zawiadomienie o przypadku chorobowym jednego z członków zespołu kryzysowego
- Jak najszybsza izolacja osoby chorej z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności- odległość od chorego 2 m, założenie maseczki, rękawiczek. Chory będąc w izolatce- pokój nr. … oczekuje w maseczce.
- Powiadomienie rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły oraz przypomnienie rodzicowi o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.
- Członek zespołu do opieki nad chorym może wyznaczyć innego pracownika szkoły, który stosuje się do zasady nr II
- Jeżeli rodzic nie odpowiada na kontakt ze strony szkoły, a stan zdrowia ucznia pogarsza się należy powiadomić pogotowie ratunkowe ze wskazaniem objawów chorobowych.
- Członek zespołu przypomina rodzicowi o konieczności poinformowania szkoły, czy choroba dziecka to COVID-19
- Członek zespołu w przypadku podejrzenia u Pracownika/ ucznia zakażeniem COVID-19 powiadamia telefonicznie o zaistniałej sytuacji powiatową stację sanitarno- epidemiologiczną i postępuje zgodnie z jej wskazówkami.
- Członkowie zespołu niezwłocznie ustalają obszaru w którym poruszał się i przebywał pracownik/uczeń i zlecają przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty).
- Członkowie zespołu na wniosek inspektora SANEPID ustalają szkolną sieć kontaktu osoby chorej.
- Członkowie zespołu wdrażają zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zawiadamiają organ prowadzący placówkę – Gminę Hajnówka.
- W przypadku objęcia kwarantanną pracownika pedagogicznego szkoły dyrektor określa możliwość pracy zdalnej biorąc pod uwagę specyfikę nauczanego przedmiotu, możliwość zmiany rozkładu zajęć uczniów w klasach uczonych przez nauczyciela będącego na kwarantannie.
- Rodzice ucznia objętego kwarantanną mogą wystąpić do dyrektora szkoły o objęcie ucznia nauczaniem na odległość w formie wskazanej przez szkołę.
VII. Sposób prezentacji procedur.
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły oraz na tablicy ogłoszeń w szkole