• SPOTKANIE Z PANIĄ ALICJĄ PLIS- PRZEDSTAWICIEM GRUPY NIEFORMALNEJ „ AKTYWNI NIEWIDOMI” Z TERENOWEGO KOŁA POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH W HAJNÓWCE.

          •           11 października 2023r. w naszej szkole odbyły się spotkania z panią Alicją Plis- przedstawicielem Grupy nieformalnej „Aktywni niewidomi” z Terenowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce, która w ramach warsztatów zapoznała uczniów poszczególnych klas ze sposobami okazywania pomocy osobom niewidomym lub słabowidzącym spotkanym na ulicy.

            Poprzez projekcję krótkiego filmu instruktażowego pt.” Niewidomi są wśród nas” pani Alicja uświadomiła uczniom, jak czuje się osoba niewidoma lub słabowidząca na ulicy. Zwróciła uwagę, że tacy ludzie postrzegają świat za pomocą zmysłów: słuchu, węchu, dotyku, smaku i zapachu.

            Dzieci w praktyczny sposób uczyły się pełnienia funkcji przewodnika osoby niewidomej. Poznały sposoby pomagania ludziom z dysfunkcją wzroku podczas poruszania się po ulicach, wsiadania, lub wysiadania ze środków transportu, robieniu zakupów, czy też udzielaniu informacji podczas wskazywania drogi. Poznały też sposoby poinformowania niewidomych, np. w którą stronę mają się udać przy wykorzystaniu układu godzin na tarczy zegara, oraz określaniu przybliżonego celu w metrach.

                        Panie zaprezentowały również najnowocześniejsze technologie ułatwiające ludziom niewidomym i słabowidzącym codzienne funkcjonowanie, np. czujnik poziomu cieczy do parzenia herbaty,  czy kawy, czytnik kolorów- pomocny w doborze garderoby podczas ubierania się, bilonówkę - służącą za portfel, lokalizator. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, iż osoba niewidoma może także swobodnie dzwonić, gdyż posiada telefon, który na głos odczytuje poszczególne kontakty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też książki napisanie pismem Braille’a, oraz metalowe tabliczki brajlowskie służące do pisania w tym języku.

                        Wszyscy uczniowie podczas spotkania wykazali się wielką empatią w stosunku do gościa. Na koniec warsztatów stwierdzili, że już zawsze będą starali się służyć niewidomym pomocą.

                                                                                                               Beata Markiewicz

          • Konkurs plastyczno-fotograficzny.

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w I wojewódzkim konkursie plastyczno-fotograficznym „Wszystko o lesie” organizowanym przez Nadleśnictwo Dojlidy.

            Inicjatywa jest skierowana do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa podlaskiego. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o środowisku leśno-przyrodniczym i zależnościach ekosystemów przyrodniczych oraz podnoszenie świadomości młodego pokolenia w zakresie odpowiedzialnego korzystania z terenów leśnych. Ważnym aspektem inicjatywy jest także zainspirowanie uczniów do podjęcia działań artystycznych na rzecz promocji ochrony środowiska naturalnego.

            Projekt jest organizowany z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Prace konkursowe można nadsyłać od 6 listopada 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.

            Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody książkowe oraz inne niespodzianki związane z tematyką leśną.  

            Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdą Państwo w materiałach dołączonych do wiadomości.  

            Z wyrazami szacunku

            Biuro MinistraMinisterstwo Edukacji i Nauki

            Załączniki:

            1. Plakat konkursowy
            2. Regulamin konkursu
            3. Zaproszenie do konkursu
          • Witajcie w szkole pierwszaki!

          •                 30 października 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość ta już od wielu lat wpisana jest w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla rodziców. Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Do zadań, które mieli wykonać należały m.in. recytacja wierszy, śpiewanie piosenek, wiedza na temat ojczyzny, bezpieczeństwa w szkole i poza nią oraz zasad kulturalnego zachowania.
                 Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”.  Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, a zaraz po nim pasowanie na ucznia.  Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Alina Ginszt. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Dubinach. Pierwszoklasiści zostali powitani również przez swych kolegów z klasy drugiej, którzy przygotowali się pod kierunkiem Pani Ewy Leoniuk. Najmłodsi uczniowie otrzymali wspaniałe pomoce dydaktyczne ufundowane przez rodziców, Panią Dyrektor oraz podarunki od uczniów klasy 2.                                           Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Dorota Kiersnowska

          • Zapraszamy uczniów klasy VIII na webinar.

          • Chcesz dowiedzieć się, jak efektywnie przygotować się do egzaminu? Do czego dobrze jest się przyłożyć? Jak rozwiązywać poszczególne zadania?

            Dołącz do bezpłatnego webinaru! Dowiesz się, jak ogarnąć Egzamin Ośmioklasisty bez wkuwania całej matmy. Portal edukacyjny Zday.pl zaprasza w czwartek, 26 października, o 19:00. Wystarczy zapisać się na stronie:

            https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Podczas webinaru:

            • poznasz techniki rozwiązywania zadań;
            • pod okiem prowadzącego rozwiążesz przykładowe zadania;
            • poznasz budowę arkusza egzaminacyjnego i typy zadań;
            • będziesz mieć możliwość zadawania pytań.

            Na webinar zaprasza Karol Wilczyński, twórca systemu Szybka Matma. Ekspert od bezstresowego i skutecznego nauczania.

            Nasz webinar stanowi kontynuację działań, które w poprzednim roku szkolnym zgromadziły 21 tysięcy uczestników.

            Na tym wydarzeniu każdy znajdzie coś dla siebie - bez względu na to, jaki jest Twój poziom matematycznej wiedzy. Już teraz zapisz się na webinar: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Zapraszamy!

            Z poważaniem,
            Zespół Zday.pl

          • Przerwa na czytanie 2023

          • WYDARZENIA SZKOLNE

            W piątek  20 października 2023 r. cała społeczność naszej szkoły przystąpiła do IV edycji międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”. Oprócz wspólnego czytania podczas przerwy , starsi uczniowie czytali młodszym. Tego dnia każdy mógł przynieść do szkoły swoją ulubioną książkę, zaprezentować ją rówieśnikom . Wszystkim uczestnikom i organizatorom dziękujemy za wspólnie spędzony czas. W tym dniu każda lekcja w klasach 1 – 8 rozpoczynała się od 5 minutowej przerwy na czytanie. Uczniowie niektórych klas bardzo chętnie czytali na każdej przerwie. Celem akcji było ukazanie alternatywnego sposobu spędzania przerw miedzy lekcjami.

          • Konkurs matematyczno-informatyczny - InstaLogik.

          • Zapraszamy uczniów do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik.

            zadania z pierwszego etapu - Stoły, Kolorowa wieża, Kałuże.

            Nauczyciele i uczniowie mogą dołączyć do konkursu do końca trwania etapu, czyli do 30 października do g. 20:00.

            Informacje o konkursie

            InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.

            Konkurs realizowany jest w całości online. Każdy uczeń otrzymuje własne konto, na którym rozwiązuje zadania z dowolnego komputera. Nauczyciele na swoich kontach mogą śledzić postępy uczniów w kolejnych etapach. Udział w konkursie jest bezpłatny.

            Honorowy Patronat nad V edycją konkursu objęli: Minister Edukacji i Nauki oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Pierwszy etap konkursu odbywa się w dniach 1-30 października 2023. Uczniowie, którzy osiągną dobry wynik, zostaną zaproszeni do 2. i 3. etapu. Po każdym etapie prowadzony jest ranking w podziale na województwa, powiaty i szkoły – osobny dla każdej grupy wiekowej.

            Zadania przygotowaliśmy z myślą o szerokim gronie uczniów, nie tylko tych startujących w olimpiadach przedmiotowych. Chcieliśmy, żeby także "czwórkowi" uczniowie przy odrobinie wysiłku mogli samodzielnie odpowiedzieć na większość pytań.

            Organizatorem konkursu jest Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod, przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

            Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz formularz rejestracyjny znajdziecie Państwo na stronie instalogik.pl.

             

            Z poważaniem,Tomasz StachowiczKoordynator konkursu InstaLogikPlacówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod

            www: instalogik.plemail: instalogik@instalogik.plfb: fb.com/InstaKod

             

          • ,,Przerwa na czytanie” 20 października 2023 r ( piątek)

          • Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi do wzięcia udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. “Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. 

            Celem akcji jest:

            -promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

            -integracja środowiska lokalnego;

            -pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

            -wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

            -zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

            Aby wziąć udział w akcji wystarczy wypożyczyć książkę z biblioteki lub przynieść ją z domu, usiąść wygodnie na korytarzu lub innym wybranym przez siebie miejscu i czytać podczas przerw międzylekcyjnych.  

            W naszej szkole każdą lekcję zaczynamy 5 minutową przerwą na czytanie.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!

          • Joszko Broda w naszej szkole!

          •     29 września 2023r. do naszej szkoły zawitał niecodzienny gość. To pochodzący z Istebnej Joszko Broda- muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Swój sukces muzyczny zawdzięcza on przede wszystkim swojemu pochodzeniu i kulturze, w której się wychował. Muzyka źródłowa, która powstała w kręgu kulturowym Karpat, stanowi naturalne i wciąż bijące źródło inspiracji Joszka Brody. Jest on autorem i realizatorem licznych projektów kulturowych i edukacyjnych oraz współzałożycielem Instytutu Transmisji Kulturowej, którego misją jest ochrona i wspieranie międzypokoleniowego przekazu kulturowego.

            Artysta przeprowadził dla uczniów naszej szkoły w ramach projektu edukacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego warsztaty nt. „Poczuj – od dźwięku do emocji” , których priorytetem było wzmocnienie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej.

             Najpierw wyjaśnił uczniom co to jest krąg kulturowy i na konturowej mapie Polski wskazał położenie i zasięg swego kręgu kulturowego i kręgu kulturowego mieszkańców naszego regionu. Następnie zapoznał wszystkich z instrumentami ludowymi charakterystycznymi dla obszaru zamieszkiwanego przez górali śląskich. Swą prezentację rozpoczął od najprostszych instrumentów, z których można wydobyć dźwięk:  liści, słomek zbożowych i trzcinowych, fujarek z gałązek lipy i bzu. Niebywałą atrakcją okazała się gra na rogu baranim, czy rogu krowy węgierskiej, a także na dudach, okarynie i drumlach. Podczas prezentacji muzycznych artysty uczniowie w nieoczekiwany sposób zaczęli mu towarzyszyć rytmicznie, wykorzystując klaskanie, tupanie czy pstrykanie. Podczas warsztatów Joszko Broda zwrócił uwagę uczniów, iż słuchanie nawet najprostszej muzyki zawsze związane jest z czuciem emocji, a emocje są potrzebne do tego by lepiej zrozumieć siebie i potrafić o siebie zadbać.

             Zajęcia z Joszką Brodą na pewno zainspirowały wszystkich słuchaczy do poszukiwania swych korzeni, oraz poszanowania swej małej i wielkiej Ojczyzny.

                  Beata Markiewicz

          • Dzień Głośnego Czytania

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wyjątkowe wydarzenie, które łączy przyjemne z pożytecznym. Obchodzony 29 września, upamiętnia urodziny Janiny Porazińskiej, wybitnej pisarki, autorki licznych dzieł dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

            Również w naszej szkole z radością uczestniczyliśmy w tym wyjątkowym dniu. Uczniowie z klasy 8, wcielając się w rolę czytających a ich słuchaczami były dzieci z przedszkola.

            Głośne czytanie to doskonała okazja do budowania więzi międzypokoleniowych oraz wspólnego spędzania czasu. Zachęcamy do tego, by czytanie stało się codzienną praktyką, rozwijającą wyobraźnię i kształtującą młode umysły.

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Wizyta Biskupa

          •    26 września 2023r.  zaszczycił nas swoją obecnością Ksiądz Piotr Sawczuk Biskup Drohiczyński wraz z Księdzem Dziekanem Zbigniewem Niemyjskim naszym proboszczem. W naszej szkole dostojnego Gościa powitały dzieci: Kasia, Jagoda, Róża, Sophie, Lena i Pani Dyrektor Alina Ginszt, następnie kl. IV i kl.II zaśpiewały piosenki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

                 Ksiądz Biskup w pasterskim słowie zachęcał, byśmy mieli otwarte serca na drugiego człowieka,  byśmy nie zapominali o Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynego w którego razem wierzymy i byśmy otwierali się na Pana Jezusa, który jest źródłem miłości i Nauczycielem, który uczy nas tego co jest najważniejsze w życiu. Na koniec Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym Bożego błogosławieństwa, życząc byśmy się rozwijali, byli pięknymi ludźmi pełnymi miłości, wiedzy  i dobroci.

                    Jesteśmy wdzięczni za wspólnie spędzony czas, ofiarowane pamiątki. My również wręczyliśmy Księdzu Biskupowi nasz regionalny przysmak – ciasto marcinek.

            Jolanta Kulpa-Krzycka

          • Wycieczka uczniów kl. 5 i 6 do Białowieży

          • 19 września 2023r. uczniowie klas V i VI udali się na wycieczkę do Białowieży zorganizowaną przez Panią Wójt Lucynę Smoktunowicz. W/w wycieczka stanowiła nagrodę za uzyskaną przez klasę najwyższej średnią w nauce.

                       Celem wyprawy było poznanie Szlaku Bogów Słowiańskich oraz zwiedzanie Ogrodu Grabowego Labirynt.   Po dotarciu na miejsce, przywitała nas piękna, słoneczna pogoda oraz bardzo mili przewodnicy.

            Pierwszym punktem naszej wyprawy, na podstawie zakodowanych kart pracy, było wyszukanie w labiryncie, który prowadzi przez rabaty kwiatowe, ukrytych imion bogów.  Po wykonaniu zadania czekała na nas nagroda. Następnie pełni wiedzy wybraliśmy się na zwiedzanie dwóch labiryntów grabowych- okrągłego - Labirynt Podziemia i kwadratowego- Labirynt Ziemi. W Labiryncie   Podziemia odkryliśmy rzeźbę Boga Wellesa w otoczeniu zwierząt, zaś w Labiryncie Ziemi tajemniczą boginię Mokosz.

            Na koniec wyprawy odbyło się wspólne ognisko, z pieczeniem kiełbasek, które po tylu atrakcjach smakowały wyśmienicie.  Na pożegnanie otrzymaliśmy drobny upominek w postaci bukietu zasuszonych kwiatów oraz ziół.

                        Około godz. 13:00 wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Teraz czekamy na kolejny taki wyjazd. Było edukacyjnie, wesoło, smacznie i przyjemnie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Dubinach
      • sp.dubiny1b@gmina-hajnowka.pl - adres sekretariatu
      • tel: 85 682 46 31
      • Dubiny ul. Główna 1b 17-200 Hajnówka Poland
      • Dyrektor - mgr Alina Ginszt Organ prowadzący: Urząd Gminy w Hajnówce Organ prowadzący nadzór: Kuratorium Oświaty w Białymstoku Obsługa finansowa: Gmina Hajnówka, Obwód szkoły: wszystkie miejscowości położone na terenie Gminy Hajnówka. Założenie szkoły – 01.09.1999 r. Baza szkoły - szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi mieści się w nowoczesnym budynku oddanym do użytku 01.09.2000 r. Szkoła posiada pracownię komputerową z dostępem do Internetu, bibliotekę z czytelnią, przestronną aulą, salę gimnastyczną, gabinet Terapii SI, gabinet lekarski i stomatologiczny oraz stołówkę i zaplecze kuchenne. Rekrutacja -do oddziałów przedszkolnych i klas szkoły podstawowej przyjmowani są uczniowie z urzędu zamieszkali w obwodzie tej szkoły i na prośbę rodziców (prawnych opiekunów) uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły.
    • Logowanie