Aktualności

          • Akcja #ZDROWOROSNA!

          •              W maju 2023r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych i uczniowie klas: pierwszej, drugiej i trzeciej SP w Dubinach wzięli udział w zajęciach praktycznych w ramach akcji „#ZDROWOROSNA!” sponsorowanej przez firmę W. Legutko. Uczniowie mieli okazję poznać etapy hodowli roślin zielnych, warunki rozwoju koperku oraz jego wpływ na zdrowie człowieka. Środki dydaktyczne przekazane przez firmę „Legutko" w postaci kart pracy, akcesoriów do założenia hodowli koperku oraz materiałów informacyjnych wzbogaciły wiedzę i świadomość uczniów w zakresie zdrowego żywienia.

             

                                                                                                               Opracowała: Ewa Leończuk

          • Z wizytą w stolicy.

          •            7 czerwca 2023r. uczniowie klas II, III, IV i trójka chłopców z klasy V wyjeżdżali na wycieczkę do Warszawy.

            Pierwszym punktem wizyty w stolicy była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach charakteryzacji, podczas których  same  pracowały nad zmianą swojego wizerunku i poznawały tajniki pracy charakteryzatora filmowego. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła możliwość zaprojektowania własnego kostiumu dla wylosowanego bohatera filmowego. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie powitał nas przepiękny paw, który majestatycznie wprowadził nas na dwór króla Stanisława Augusta. Zwiedzając Pałac w Łazienkach  obejrzeliśmy  prywatne pokoje monarchy, podziwialiśmy jego ulubione obrazy i poznaliśmy królewskie życie władcy z XVIII w. Dowiedzieliśmy się co to jest monogram, herb, oraz jak wyglądała koronacja na króla. Najwięksi śmiałkowie wybrali się również w krótki rejs gondolą po królewskim jeziorku.

            Będąc w stolicy nie mogliśmy nie odbyć spaceru po Starym Mieście. Na Placu Zamkowym podziwialiśmy kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Kręte uliczki wśród zabytkowych kamieniczek doprowadziły nas na Rynek Starówki, gdzie powitał nas pomnik warszawskiej Syrenki. Właśnie tutaj zniecierpliwieni wycieczkowicze dokonali zakupu pierwszych pamiątek. Wędrując dalej z naszym przewodnikiem dotarliśmy pod Barbakan, gdzie ujrzeliśmy wielkie mury obronne, a nieopodal pomnik Małego Powstańca.

            Ostatnim punktem wycieczki był Miejski Ogród Zoologiczny, w którym na przestrzeni 40 ha mieszka ponad 12 000 zwierząt- przedstawicieli ok. 500 gatunków. Największe wrażenie zrobiły na dzieciach oczywiście zwierzęta egzotyczne: słonie, żyrafy, nosorożce, lwy i goryle. Niemniej jednak podobały się również ryby mieszkające w przepięknych akwariach.

            Dzień minął wesoło i bardzo szybko. W doskonałych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną, zajeżdżając oczywiście do KFC. Witając na szkolnym parkingu stęsknionych rodziców, mieliśmy jednocześnie chęć wyjazdu na kolejną wspólną eskapadę.

                                                                      Beata Markiewicz

          • Poznajemy las z Nadleśnictwem Browsk!

          •          15 czerwca 2023r. Pierwszaki z  SP w Dubinach gościli w swojej klasie Panią Julię Melchior z Nadleśnictwa Browsk, która poprowadziła zajęcia edukacyjne pt. „Las – dom roślin i zwierząt”. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z lasem jako środowiskiem życia roślin i zwierząt, przybliżenie zasad odpowiedzialnego zachowania się w lesie oraz kształtowanie postaw ekologicznych. Uczniowie mieli okazję poznać roślinność lasu, oglądali liście drzew występujących w polskich lasach. Rozpoznawali różne gatunki ptaków i zwierząt zamieszkujących nasze lasy, poznawali ich zwyczaje. Największy entuzjazm wzbudziły pluszowe ptaszki, dzięki którym dzieci mogły usłyszeć naturalne odgłosy ptaków leśnych oraz obejrzeć ich ubarwienie. Pierwszaki otrzymały też materiały edukacyjne w postaci kart pracy na temat lasu i jego mieszkańców. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Browsk!

             

                                                                                                               Opracowała: Ewa Leończuk

          • Mistrzowie Ekologii.

          •     W ciągu roku szkolnego 2022/2023 uczniowie świetlicy szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Dubinach brali udział w projekcie edukacyjnym z zakresu ekologii „EkoEksperymentarium”. Jest to program, który uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Poprzez udział w atrakcyjnej grze edukacyjnej online, uczniowie uczyli się jak oszczędzać wodę, jak mądrze kupować i segregować, jak oszczędzać energię elektryczną, a także jak zmniejszyć ślad węglowy. Podczas odkrywania kolejnych etapów gry, wszyscy nie tylko wspaniale się bawili ale również z zaciekawieniem odkrywali sposoby, jak za pomocą drobnych nawyków żyć ekologicznie i zmienić świat na lepszy.

                                                                                                 Opracowała: Ewa Leończuk

          • Wycieczka ekumeniczna do Odrynek.

          •                   Dnia 2 czerwca 2023r. uczniowie klas V,  VII i VIII  wraz z nauczycielami religii ks. Andrzejem Busłowskim, p. Jolantą Kulpa – Krzycką i p. Anielą Litwiniuk odwiedzili Skit św. św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach.

            W planach mieliśmy również wizytę w Kościele katolickim w Narwi, ale ze względu na prace remontowe stała się ona niemożliwa. Mnich Augustyn opowiedział nam o historii tego miejsca i o założycielu skitu ś.p. ojcu Gabrielu.  Następnie uczestniczyliśmy w krótkim molebniu za nasze zdrowie i pomyślność. Mieliśmy również okazję zadać nurtujące nas pytania mnichowi i ks. Andrzejowi. Pod koniec wycieczki zjedliśmy przygotowany przez mnichów poczęstunek z przepyszną ziołową herbatą.

            Dziękujemy organizatorom za niezwykłą „duchową ucztę”.

             

            Tekst: Nikola Skiepko, Aniela Litwiniuk

            Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski, Jolanta Kulpa - Krzycka

          • Informacja

          • Kursy autobusów szkolnych w dniu 17 czerwca 2023r.-Piknik Rodzinny przesunięte są o jedną godzinę  od obowiązujących Rozkładów dowożenia w codziennym planie zajęć szkoły.

            Rozwożenie uczniów odbędzie się po zakończeniu pikniku (między 12- 13 godziną).

          • Informacja

          • ZWROT PODRĘCZNIKÓW

              KLASY IV- VIII

            16.06.2023 (piątek)

            1 lekcja  - klasa VII, VIII

            2 lekcja – klasa V

            3 lekcja – klasa IV

            4 lekcja – klasa VI

             

            WYPOŻYCZENIA PODRĘCZNIKÓW

            20.06.2023 r ( wtorek)

            3 lekcja klasa IV- podręczniki do kl V

            4 lekcja klasa VII – podręczniki do kl VIII

            6 lekcja klasa V – podręczniki do kl VI

          • Wycieczka do Sortowni Odpadów Komunalnych w Hajnówce

          •   5 czerwca 2023r.  uczniowie z klasy IV oraz VI mieli okazję zwiedzić i zgłębić tajemnice sortowni odpadów znajdującej się w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych „PUK” w Hajnówce.  

            Głównym celem wycieczki było zwiększenie wśród uczniów poziomu ekologicznej świadomości oraz zwrócenie uwagi, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów.

            Uczniowie pod okiem pań zwiedzili zakład oraz poznali losy odpadów.  Dowiedzieli się między innymi, jak wygląda segregacja odpadów, którym można nadać "drugie życie". I tak na przykład uświadomili sobie, że z granulatu uzyskanego z butelek typu pet wyprodukować można polarowe bluzy, nowe butelki czy taśmy służące do zabezpieczania paczek. Z makulatury - papier toaletowy, a z elektrośmieci odzyskać można cenne metale.

            Po dzisiejszym dniu, miejmy nadzieję, że teraz nasi przeszkoleni „specjaliści” będą kształtować świadomość swoich rodzin, znajomych i sąsiadów.

            Po wizycie w sortowni udaliśmy się na lody i pizzę. Zadowoleni, najedzeni i w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

          • Wycieczka do Wioski Farmerskiej w Pomigaczach- kl.1

          •             5 czerwca 2023r. uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Dubinach wyjechali na wycieczkę do Wioski Farmerskiej w Pomigaczach. Wraz z wychowawcą oraz rodzicami: Panią Anną Pucinik i Panią Iwoną Romaniuk dzieci przybyły na miejsce, gdzie wszyscy zostali zaproszeni pod wiatę, na szklaneczkę zimnego napoju z miętą. Dzieci zostały zaangażowane przez animatorów do udziału w zabawach i konkursach na świeżym powietrzu. Przeciąganie liny, wyścigi z jajkiem, rzucanie kaloszem na odległość, to niektóre z nich. Następnie każdy uczestnik wycieczki wykonał oryginalną kompozycję „Las w słoiku” z wykorzystaniem darów natury. Swoje prace dzieci zabrały na pamiątkę do domu. Uczniowie zwiedzili Chatę Sołtysowej, gdzie mieli okazję obejrzeć izbę regionalną, dowiedzieć się do czego służyły stare sprzęty domowe i narzędzia w gospodarstwie wiejskim. Kolejnym punktem programu był szybki kurs dojenia „sztucznej krowy”, który bardzo się wszystkim spodobał. Śmiechu i radości było co nie miara. W Mini Zoo pierwszaki obejrzały egzotyczne ptaki i zwierzęta. Szczególnie spodobały się nam wielkie, kolorowe papugi, kangury, lamy, strusie i osiołki. Przy wspólnym ognisku zjedliśmy pieczone kiełbaski, a plac zabaw i piłka nożna na olbrzymim trawniku dostarczyły wszystkim dodatkowych atrakcji. Zmęczeni aktywnym czasem na świeżym powietrzu i pełni pozytywnych emocji wróciliśmy do szkoły.

            Chcemy serdecznie podziękować naszym SPONSOROM: Panom Eugeniuszowi i Mateuszowi Oksentowiczom – Zakład Kamieniarski Kam – Mat w Dubinach oraz Panu Markowi Wasilukowi – Kancelaria Notarialna w Hajnówce. Dzięki ich wsparciu finansowemu mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałej wycieczce. DZIĘKUJEMY!

                                                                                                              

                                                                                                                             Opracowała: Ewa Leończuk

          • Informacja

          • Harmonogramy pracy klas I - VIII

            • 5. 06. 2023r. (poniedziałek) zajęcia dydaktyczne,
            • 6. 06. 2023r. (wtorek) - Dzień Dyrektorski,
            • 7. 06. 2023r. (środa) zajęcia dydaktyczne,
            • 8. 06. 2023r.( czwartek) Boże Ciało
            • 9. 06. 2023r. (piątek) - Dzień Dyrektorski.
            • 12. 06. 2023r. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych ( odpracowany  będzie 17 . 06. 2023r. -Piknik Rodzinny)

            Harmonogram pracy przedszkola:

            • 5- 7. 06. 2023r (poniedziałek, wtorek, środa) -zajęcia w przedszkolu.
            • 8. 06. 2023r.( czwartek) Boże Ciało
            • 9. 06. 2023r. (piątek) - Dzień wolny od zajęć w przedszolu ( odpracowany będzie 17 . 06. 2023r.- Piknik Rodzinny)
            • 12. 06. 2023r. - zajęcia w przedszkolu.
          • Piknik sportowo- edukacyjny pn. „W pogoni za żubrem” w Świnorojach.

          •                  12 maja uczniowie klas II i III wyjeżdżali  do Świnoroj na Piknik sportowo- edukacyjny  pn. „W pogoni za żubrem” organizowany przez Gminę Narewka. W wydarzeniu brali udział uczniowie okolicznych szkół podstawowych, położonych w obrębie Puszczy Białowieskiej, sprawdzając swoją wytrzymałość, kondycję, oraz umiejętności sportowe w wielu różnych kategoriach konkursowych.

                      Na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji. Spotkanie, a jednocześnie współzawodnictwo między zawodnikami poszczególnych szkół rozpoczął bieg za uciekającym „królem puszczy”. W kategorii uczniów klas II pierwszy na metę dotarł uczeń naszej szkoły- Ignacy Nowik, a w kategorii klas III - Iwo Stolarewski, który wywalczył dla naszej placówki dodatkowe punkty doganiając żubra. Następnie drużyny poszczególnych szkół zmierzyły się w układaniu puzzli przestrzennych, przeciąganiu liny czy konkursie przyrodniczym. Na swoich stoiskach na małych uczestników czekali również policjanci, którzy zorganizowali teleturniej Koło fortuny propagujący wiedzę z zasad bezpieczeństwa na drodze, oraz zasad, o których należy pamiętać podczas letniego wypoczynku.  Niebywałe zainteresowanie wśród uczestników pikniku wywołała loteria fantowa. Wszyscy uczniowie z ogromną uwagą słuchali losowanych numerów, które otrzymali na wstępie imprezy, by otrzymać wspaniałe nagrody ufundowane przez organizatora. Na koniec spotkania odbyło się wspólne ognisko, z pieczeniem kiełbasek, które po tylu konkurencjach smakowały wyśmienicie.

            Dla swojej szkoły w kategorii klas I-III wywalczyliśmy II miejsce. Już czekamy na piknik w przyszłym roku…

             

                                                                            Beata Markiewicz

          • Dzień Dziecka - kl. I-IV

          • DZIEŃ DZIECKA

                      Dzień Dziecka to szczególny dzień w życiu naszych uczniów.  Dzięki gościnności Gminnego Centrum Kultury w Dubinach uczniowie klas I-IV spędzili ten dzień na wspaniałych zabawach. Każdy znalazł  tu dla siebie coś ciekawego. Niektórzy rozgrywali mecz piłki nożnej, inni wytrwale ćwiczyli na urządzeniach plenerowej siłowni, a jeszcze inni korzystali ze wspaniałego placu zabaw. Niebywałą atrakcją okazały się balonowe zwierzątka ufundowane dzieciom z okazji ich święta przez pracowników GCK. Nie obyło się również bez wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku. Dzień Dziecka mógłby być codziennie!

          • Udział uczniów w dwunastej edycji Tygodnia Ruchu (MOVE Week).

          •        Od 22 do 31 maja nasza placówka aktywnie uczestniczyła w dwunastej edycji Tygodnia Ruchu (MOVE Week), stając się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia. 

            O aktywne, ruchowe przerwy zadbała Akademia Krokieta i Lamy. Dodatkowo, w naszej placówce odbyły się ćwiczenia na świeżym powietrzu, tańce, gry w klasy i tenisa stołowego. 

            Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom.

            Sami zobaczcie, jak się bawiliśmy!

            #NowWeMove #MOVEWeek #MOVEWeekPoland #FindYourMOVE #edukacjawruchu 

            @V4sport.Fundacja @AkademiaKrokietaiLamy @SzkolnyZwiązekSportowy"DolnyŚląsk"

          • Nasze serca Michałowi.

          • Dziękujemy za nominację Szkole Podstawowej w Narewce.

            Do dalszej akcji zapraszamy:

            Szkołę Podstawową nr 4 w Hajnówce,Szkołę Podstawową w Orzeszkowie oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Narwi

            Przesyłamy nasze serca Michałowi.

          • XXX Olimpiada Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża 2023.

          •       Olimpiada polega na zorganizowaniu czteroetapowego konkursu dla młodzieży: szkolny, rejonowy, wojewódzki i finał ogólnopolski w celu wyłonienia najlepszych liderów zdrowia. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązują test wiedzy, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Dodatkowo każdy z uczestników Olimpiady przeprowadza w swojej społeczności szkolnej i lokalnej akcję prozdrowotną - promującą zdrowy styl życia, która jest prezentowana ii  oceniana podczas etapu okręgowego i ogólnopolskiego.

                 W tym roku uczennica klasy 8 Dominika Gierasimiuk pokonała wszystkich uczestników etapu powiatowego i reprezentowała powiat hajnowski oraz naszą szkołę na etapie wojewódzkim w/w olimpiady i zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy naszej koleżance i życzymy jej dalszych sukcesów w propagowaniu zdrowego stylu życia.

            Opiekun konkursu: Halina Ciwun

             

          • Informacja na temat Akcji: "Chrońmy dzieci. Wspierajmy Rodziców"

          • Szanowni Państwo,

            trwa akcja zbiórki podpisów pod Obywatelskim projektem nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. Akcja nosi tytuł Chrońmy dzieci. Wspierajmy Rodziców.

            Główne założenia projektu:

            • Przed wydaniem zgody o dopuszczeniu organizacji społecznej do działania na terenie danej placówki, dyrektor będzie zobligowany do uzyskania szczegółowych informacji o jej planowanej aktywności na terenie szkoły, co z kolei będzie weryfikowane zarówno przez dyrektora i radę rodziców

            • Rada rodziców będzie miała możliwość kontrolować organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność na terenie szkoły lub placówki oświatowo-wychowawczej, oraz monitorować działalność wspomnianych organizacji, a także informować rodziców o wynikach monitorowania.

            • Wzmocniona zostanie rola rodziców w zakresie uczestnictwa ich dziecka w zajęciach prowadzonych przez organizacje działające na terenie szkoły. Udział w zajęciach będzie możliwy po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, a w przypadku ucznia pełnoletniego – pisemnej zgody tego ucznia.

            • W publicznych przedszkolach oraz szkołach podstawowych – bez powyższych formalności i zgód rodziców - zabroniona będzie działalność stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.

            • Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym i nie niosą za sobą żadnych obciążeń budżetowych. Wzmocnią pozycję  rodziców w procesie wychowania dzieci.

            • Wyniki badań naukowych (wskazane chociażby w raporcie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego na temat seksualizacji) wykazują, że zbyt wczesne zetknięcie się dzieci z materiałami i zachowaniami o charakterze seksualnym lub przemocowym, może spowodować trudności w rozwoju emocjonalnym dziecka oraz w budowaniu bliskich relacji.

            Projekt ten jak i cała akcja zyskał patronat Pani Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Prawo i Sprawiedliwość włącza się w akcje i bierze czynny udział w zbiórce podpisów. Dlatego też prosimy Państwa o aktywne włączenie się w zbiórkę podpisów.

            W załączeniu przesyłam kartę do zbierania podpisów oraz złożony projekt  ustawy.

            Podpisy na bieżąco proszę przesyłać do moich Biur Poselskich:

            • ul. Tadeusza Kościuszki 32, 16-400 Suwałki;
            • ul. Młyńska 20/6, 16-300 Augustów;
            • ul. Warszawska 13/5, 15-062 Białystok.

            Łączę wyrazy szacunku

            Jarosław Zieliński

            Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

            Prawo_os__wiatowe_projekt_zloz__ony(1).pdf

          • Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym .

          •       Konkurs fotograficzny Rzecznika Praw Dziecka „Zrób zdjęcie przyjaźni” Rzecznik Praw Dziecka zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym z okazji Dnia Dziecka 2023 pt. „Zrób zdjęcie przyjaźni”.

            Fotografie powinny pokazywać przyjaźń – mogą to być wesołe zabawy z przyjaciółmi na podwórku, wspólne chwile z kolegami i koleżankami z klasy albo niezwykłe spotkanie z czworonożnym przyjacielem.                Zgłoszenia można przesyłać do 26 maja br. na adres: konkurs@brpd.gov.pl

            Wyniki zostaną ogłoszone do 10 czerwca na stronie Rzecznika Praw Dziecka. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie: https://brpd.gov.pl/2023/05/04/zrob-zdjecie-przyjazni-i-zgarnij-nagrody/

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Dubinach
      • sp.dubiny1b@gmina-hajnowka.pl - adres sekretariatu
      • tel: 85 682 46 31
      • Dubiny ul. Główna 1b
        17-200 Hajnówka
        Poland
      • Dyrektor - mgr Alina Ginszt Organ prowadzący: Urząd Gminy w Hajnówce Organ prowadzący nadzór: Kuratorium Oświaty w Białymstoku Obsługa finansowa: Gmina Hajnówka, Obwód szkoły: wszystkie miejscowości położone na terenie Gminy Hajnówka. Założenie szkoły – 01.09.1999 r. Baza szkoły - szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi mieści się w nowoczesnym budynku oddanym do użytku 01.09.2000 r. Szkoła posiada pracownię komputerową z dostępem do Internetu, bibliotekę z czytelnią, przestronną aulą, salę gimnastyczną, gabinet Terapii SI, gabinet lekarski i stomatologiczny oraz stołówkę i zaplecze kuchenne. Rekrutacja -do oddziałów przedszkolnych i klas szkoły podstawowej przyjmowani są uczniowie z urzędu zamieszkali w obwodzie tej szkoły i na prośbę rodziców (prawnych opiekunów) uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły.
    • Logowanie